گیربکس هلیکال چیست ؟

گیربکس هلیکال چیست ؟

گیربکس هلیکال چیست ؟ هر خودرویی چه سواری و چه سنگین برای حرکت کردن نیازمند به یک عامل تولید کننده نیرو و یک عامل انتقال دهنده می باشد. تولید کننده نیرو در آن موتور یا پیشرانه می باشد. انتقال دهنده هم سیستمی متشکل از بخش‌هایی بسیار مختلف می باشد که عمل انتقال نیرو را در کنار هم و به صورت پیوسته انجام خواهد داد؛ در حقیقت نیروی تولید شده ای که مدنظر دارید بوسیله ی  پیشرانه، باید توسط یک سیستم انتقال دهنده، به چرخ‌ها انتقال داده شود.

گیربکس یا جعبه دنده خودرو  ها به رانندگان این اجازه را می‌دهد تا خودرو را با سرعت‌های بسیار مختلفی که در نظر دارید در شرایطی بسیار متفاوت کنترل نماید. سه بخش بسیار مهم و  اصلی این سیستم انتقال دهنده شامل موارد زیر می باشد: کلاچ، جعبه دنده و دیفرانسیل که در میان آن‌ها جعبه دنده از اهمیتی بسیار ویژه‌ای برخوردار می باشد. جعبه‌دنده را اصطلاحا گیربکس هم نام داده اند. اهمیت این بخش می‌تواند در حد موتور یا مولد نیرو به حساب آید. 

پیشنهاد مطالعه مقاله گیربکس هلیکال چیست ؟ : تعمیر گیربکس هلیکال در اصفهان

گیربکس هلیکال چیستمشخصات فنی گیربکس هلیکال چیست ؟

مشخصات فنی گیربکس هلیکال چیست ؟ چرخدنده یک قطعه دوار دندانه دار می باشد که در تماس با یک قطعه ای بسیار مشابه دیگر می باشند. چرخدنده ها مهمترین اجزای هر دستگاه هستند به دو یا چند چرخدنده که در کنار یکدیگر و در ارتباط باهم باشند، گیربکس هلیکال می گویند.

گیربکس  از طریق کاهش دور در چرخدنده ها، گشتاور خروجی را بسیار افزایش می دهند و جهت چرخش شفت خروجی را مشخص می نماید. یکی از پرکاربردترین و متداول ترین گیربکس های موجود در بازار خودرو، گیربکس شافت مستقیم  با دنده یا گیربکس هلیکال است. علت نام دادن به این گیربکس این می باشد که، چرخدنده های مورب و هلیکالی مانندی را دارا است. تفاوت چرخدنده هلیکال با چرخدنده معمولی میزان درگیری دو چرخدنده است. در چرخدنده هلیکالی میزان سطح تماس بین چرخدنده ها بسیار بیشتر است و این موضوع مسبب تحمل فشاری بسیار بیشتر و ایجاد صدای بسیار کم و کمتر خواهد شد.

جنس چرخدنده های هلیکال از فولاد آلیاژی می باشد که این موضوع خود بر توانایی تحمل فشارها به شدت  می افزاید. در برخی از مدل های گیربکس هلیکالی از ترمز برای عدم بازگشت گیربکس ها استفاده ی بسیار فراوانی میشود. یک زوج چرخدنده هلیکال درگیر که دارای زاویه هلیکس بسیار مشابه و در خلاف جهت یکدیگر می باشند.

یک چرخدنده محرک و چرخدنده دیگر به عنوان متحرک عمل می کند و باعث و بانی انتقال دور و گشتاور از محوری به محور دیگر خواهد شد؛ ساختار گیربکس های هلیکال به شکلی است که انتقال نیرو در این گیربکس های هلیکال را با حرکت یک نقطه در امتداد سطح دنده انجام می گیرد. بازده گیربکس های شافت مستقیم به  استفاده از چرخدنده های هلیکال بسیار بالا می باشند و بین 90 تا 99 درصد هستند. گیربکس های شافت مستقیم با توجه به مزایایی که دارا می باشند به طوری بسیار گسترده در صنعت مورد استفاده ی بسیار زیادی قرار می گیرند.

گیربکس هلیکال یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین گیربکس ها می باشند که در مدل تک استیج و مدل 2 و 3 استیج محدوده گشتاوری بین 50 تا 20000 نیوتن متر را پوشش خواهند داد. این نوع گیربکس ها از نظر تنوع نسبت تبدیل از 1:30 تا 1:289.74، در گیربکس های مرکب یا ترکیبی نسبت تبدیل تا 1:2700 تقسیم بندی خواهند شد؛ دسترسی به این میزان گشتاور و نسبت تبدیل بسیار بالا می باشد و در بازار خیلی مشکل است و تنها گیربکس های خاصی هستند که این ویژگی ها را دارا می باشند؛  گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم این توانایی را دارند که گیربکس با دور های خروجی بالا یا گیربکس هایی با وزن کم را نیز تامین نمایند.

گیربکس های هلیکال به دلیل اینکه همیشه دارای راندمانی بسیار بالا می باشند، نسبت بسیار عالی و بهتری بین خروجی گشتاور و فضای نصب را ارائه می کنند؛ این به این معنی می باشد که گیربکس هلیکال با همه شرایط سازگار می باشد. شافت خروجی گیربکس هلیکال در راستای شافت الکتروموتور بوده است. موتور گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم می تواند با الکتروموتور ها، سروو موتورها و یا هیدرو موتورها کوپل گردند و حتی می توانید دور ورودی الکتروموتور را توسط کوپلینگ یعنی ورودی شافت به گیربکس انتقال دهید.

گیربکس هلیکال چیستانواع گیربکس شافت مستقیم (هلیکال) را نام ببرید؟

 • گیربکس هلیکال یک طبقه یا چند طبقه ای
 • گیربکس هلیکال پایه دار یا گیربکس فلنج دار یا ساده
 • گیربکس هلیکال پایه و فلنج و بی پایه
 • گیربکس هلیکال به همراه گلدانی خروجی که دارد.

انواع برند شافت مستقیم یا گیربکس هلیکال چیست ؟: با دانستن انواع مختلفی از گیربکس هلیکال بهتر است برند های این دو را هم بشناسید. این برند ها عبارت است از: برند SEW، بونفیلیولی و …. از برندهایی بسیار مطرح اروپایی و برند رهنما، گیربکس هلیکال ایران، گیربکس هلیکال پارس و … نیز از برندهای معتبر سازنده گیربکس می باشند.

اجزاء گیربکس هلیکال را ذکر کنید:

گیربکس  هلیکال متناسب با میزان گشتارو مورد نیاز و توان ورودی تشکیل شده می باشند : از تعدادی چرخ دنده هلیکال یا جناغی، پینیون ورودی پینیون شافت خروجی، سیل های آب بند، بیرینگ ها، تعدادی خار نگه دارنده برای صفت ماندن در جایشان، سوپاپ هوا، هوزینگ یا پوسته گیربکس، واشر و تعدادی سیم.. حال که با اجزای گیربکس هلیکال آشنا شدید نحوه انتخاب گیربکس هلیکال را هم مطالعه نمایید:

برای انتخاب گیربکس های هلیکال اول باید بدانیم گیربکس برای چه کاربری است. سپس مقدار بازه کارکرد گیربکس می باشد که اهمیت بسیار زیادی را  دارد. میزان قدرت که با کیلو وات یا اسب بخار تعیین میگردد همینطور گشتاور نامی گیربکس که با واحد نیوتن متر مشخص خواهد شد. دور خروجی گیربکس یا نسبت تبدیل گیربکس باید به خوبی تعیین گردد . در نهایت باید نحوه نصب گیربکس را تعیین نمایید.

به نحوه نصب گیربکس شافت مستقیم دقت نمایید:

مزایای گیربکس شافت مستقیم یا گیربکس هلیکال چیست ؟

 • کارکردی بسیار آرام و با نویز بسیار کم
 • بازدهی بسیار بالا
 • توانایی کار در سرعت های بسیار بالا بدون هیچ لرزش
 • توانایی انتقال گشتاور و توانی بسیار بالا
 • تعمیر و نگهداری بسیار راحت و بسیار آسان
 • توانایی کار در نسبت های تبدیل خیلی بالا
 • فضایی بسیار کافی جهت روغن کاری بسیار مناسب چرخدنده ها و عمری بسیار بالا

گیربکس هلیکال چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست