گیربکس دو سر شفت با فلنج

گیربکس دو سر شفت با فلنج چیست و چه کاربردی دارد؟

گیربکس دو سر شفت با فلنج موتور الکتریکی با مجموعه ای از چرخ دنده ها همراه است که به موتور متصل می شوند. دور موتور بر حسب دور شافت در دقیقه محاسبه می شود که به آن RPM می گویند.

موتورهای الکتریکی از توان یا منبع انرژی AC یا DC استفاده می کنند. در اکثر مواقع از این گیربکس ها برای چند برابر کردن گشتاور خروجی بدون  افزایش توان مصرفی موتور استفاده می‌ شود. در واقع گیربکس به افزایش گشتاور و کاهش سرعت کمک می کند.

با استفاده از این گیربکس و موتور الکتریکی بسته به کاربردهای مختلف و مورد نیاز می توان، به توان خروجی مورد نیاز و سرعت مطلوب را به راحتی به دست آورد. به همین علت، مهندسان گیربکس دو طرفه را به عنوان گیربکس کاهنده دور هم تعریف می کنند.

با توجه به انعطاف پذیری و استفاده گسترده از این نوع گیربکس، بهتر است به مواردی اشاره کرد که این گیربکس کارایی ندارد. در مواردی که سرعت شفت موتور بالا و گشتاور نسبتا کم باشد مورد نیاز است، گیربکس دو طرفه کارایی نخواهد داشت. از جمله موارد دیگر می توان به فن یا پمپ اشاره کرد. در این شرایط سرعت چرخش شفت موتور مهم‌ ترین عامل برای کارایی است.

بیشتر بخوانید مقاله گیربکس دو سر شفت با فلنج : تعمیر گبربکس کتابی در اصفهان

گیربکس دو سر شفت با فلنج

و بالعکس، در جایی که نیازمند کارایی بالا و حداکثر راندمان موتور یا کاهش صدا و یا کنترل دقیق سرعت و گشتاور باشد، می توان از موتور گیربکس دو طرفه استفاده نمود.

در یک گیربکس صنعتی، انتقال انرژی مکانیکی در محدوده یک محفظه انجام می شود. سرعت، گشتاور و سایر مشخصات یک گیربکس ممکن است برای استفاده بهتر از انرژی دریافتی تغییر کند. با کاربران بسیار زیاد این گیربکس ها می توان آن ها را در دستگاه های بسیاری یافت. گشتاور و سرعت این ماشین ها ممکن است با کاهش سرعت چرخش افزایش یابد.

انواع مختلف گیربکس صنعتی دو طرفه

گیربکس های دو طرفه را می توان بر اساس عناصر مختلف دسته بندی کرد و در دو ساختار گیربکس حلزونی و هلیکال موجود هستند. دو نوع رایج تر گیربکس دو طرفه عبارتند از:

  • گیربکس دو طرف شافت
  • گیربکس دو طرف فلنج

با توجه به ساختار داخلی گیربکس صنعتی دو طرف شافت آن را به صورت زیر نیز می توان دسته بندی کرد:

  • گیربکس دو طرفه دنده هلیکال

یونیت های چرخ دنده هلیکال کواکسیال می باشند که شافت خروجی یونیت دنده در یک راستا با شافت موتور قرار دارد. موتورهای گیربکس مارپیچی بیشتر در موارد سرعت کم/ گشتاور بالا استفاده می شود.

  • گیربکس دو طرفه شافت موازی

این نوع موتور از چرخ دنده برای کاهش سرعت استفاده می کند. شفت موتور و شفت کاهنده سرعت در این نوع گیربکس دنده ای روی صفحات موازی قرار دارند. گیربکس دو طرفه شفت موازی از سه نوع چرخ دنده برای حرکت گیربکس استفاده می کند. از شرکت های سازنده می توان به گیربکس سهند اصفهان اشاره کنیم.

گیربکس حلزونی دو طرف شفت یا فلنج نود درجه

این گیربکس از یک چرخ دنده حلزونی تشکیل شده است که معمولا از جنس برنز ساخته می شود که شافت فولادی در مرکز آن قرار دارد. چرخ دنده دائما با با مارپیچ شافت فولادی در تماس است. در این نوع گیربکس از آنجایی که محورها با زاویه نود درجه تنظیم می شوند که یکی از مشخصه های اصلی آن می باشد، به موتور گیربکس دو سر شفت یا فلنج نود درجه معروف می باشد.

از زیر دسته این گیربکس ها می توان به گیربکس هلیکال اشاره کنیم که در این نوع موتور شفت خروجی آن نود درجه به سمت محور موتور می چرخد. برای گشتاورهای خروجی بالا، موتور چرخ دنده مارپیچی است زیرا که نیاز به چگالی بالای قدرت موتور دنده دارد.

بیشتر بخوانید مقاله گیربکس دو سر شفت با فلنج : تعمیر گیربکس هلیکال در اصفهان

گیربکس دو سر شفت با فلنج

کاربرد گیربکس دو سرشفت با فلنج

از گیربکس دو سر شفت در جاهایی که فرمینگ نیاز است عموماً استفاده می شود. یعنی اگر لازم باشد که با دو عدد قلطک روبروی هم یک قطعه را فرم دهی کنند، عموماً از گیربکس های نورد یا همین گیربکس های دو سر شفت استفاده می شود. این گیربکس ها به دو صورت همگرد و عکس گرد در بازار موجود است. به عبارت دیگر در برخی موارد میتواند دو شافت در یک جهت بچرخند و در موارد دیگر عکس هم نیز می چرخند. از نورد قطعات فولادی گرفته تا صاف کردن پارچه ها، کارهایی هستند که با استفاده از گیربکس دو سر شافت می توان انجام داد. یک سر این گیربکس ها با موتور الکتریکی فلنچ بزرگ بسته می شود و سر دیگر آن دارای دو شافت موازی می باشد.

البته لازم به ذکر است با توجه به اینکه این گیربکس به نسبت برای نورد های سبک استفاده می شود.از گیربکس دو محور یا دو سر شافت سهند با توان کم برای نورد سیم مفتولی یا نورد گرم فولادهای سبک استفاده می شود. همچنین برای رنگرزی پارچه از این گیربکس استفاده می شود. در این گیربکس ها دو شافت در یک جهت می چرخد. بسته به نسبت تبدیل گیربکس کتابی که در ابتدای آن نصب می شود، هر دور خروجی ای میتواند داشته باشد.

قیمت خرید موتور گیربکس دو سر شفت یا فلنج

لازم به ذکر است که به دلیل تنوع بالای گیربکس دو سر شفت یا فلنج نمی توان قیمت دقیق را برای یک گیربکس دو طرفه اعلام کرد. گیربکس های دو طرفه در مدل های مختلف و با کارایی متفاوت موجود می باشند که از جمله آنها می توان به موتور گیربکس دو طرفه 2 شافت و همچنین موتور گیربکس دو طرفه تک شافت و تک فلنج اشاره کرد. در ضمن میزان ولتاژ و سایر موارد دیگر نیز در قیمت گیربکس تاثیر گذار می باشد.

چطور می توان عملکرد موتور گیربکس دو طرف شافت یا فلنج را بهبود بخشید؟

  • تجزیه و تحلیل و تصحیح  سطوح نویز مکانیکی را با استفاده از تجهیزات اندازه گیری
  • اندازه گیری گشتاور بهینه و گشتاور خروجی و گشتاور راه اندازی می تواند به شما در توالی حرکت صحیح گیربکس کمک کند.
  • بهره وری انرژی عامل اصلی است که باید در هر دستگاهی در نظر گرفت. چرا که نحوه قرار گیری دنده ها و ویژگی های بلبرینگ می تواند عملکرد را در کل سیستم افزایش دهد.
  • برای اندازه گیری مقاومت، محدودیت ها و عمر مفید گیربکس باید آزمایشاتی انجام شود تا عمر گیربکس را تضمین نماید.

بیشتر بخوانید مقاله گیربکس دو سر شفت با فلنج : تعمیر گیربکس حلزونی در اصفهان

گیربکس دو سر شفت با فلنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست