کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه های میکسر صنعتی

کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه میکسر صنعتی

در این مقاله به بررسی موضوع کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه های میکسر صنعتی پرداخته میشود. گیربکس خورشیدی میکسر صنعتی دقت بسیار بالایی دارد و توانایی کاهش سرعت موتور الکتریکی درگیر را تا حد زیادی دارد. گیربکس خورشیدی به دلیل بار سنگین وارد شده توسط میکسر به گشتاور خروجی بالایی نیاز دارد. بنابراین گیربکس خورشیدی میکسر صنعتی گاهی سرعت را با ضریب بالایی افزایش داده و به گشتاور خروجی تبدیل می کند.

به طور کلی از ترکیب چند ماده که با هم مخلوط شده و ناهمگن هستند، با هم زدن آن، ماده ای یکنواخت و همگن ایجاد می شود که در صنعت به دلیل اینکه حجم مواد زیاد است و با هم زدن معمولی، مواد یکنواخت نیستند. برای مخلوط کردن این مواد از دستگاهی به نام میکسر استفاده می شود که شامل همزن های صنعتی می باشد و در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم ترین ماشین آلات می باشد. یک میکسر دارای یک محفظه یا مخزن بزرگ برای نگهداری مواد است و مواد داخل آن با یک تیغه یا بیل چرخان مخلوط می شوند. میکسرها از آلومینیوم، چدن، فولاد یا تیتانیوم ساخته می شوند، معمولا اکثر میکسرها از فولاد و فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و در برابر خوردگی مقاوم هستند.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه های میکسر صنعتی : خرید گیربکس حلزونی 

کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه های میکسر صنعتی

انواع میکسر صنعتی

 • میکسر پارویی (Paddle Mixer): یک نوع از میکسرها با این عنوان شناخته شده است و پاروی بزرگی که در آن به کار گرفته شده، حول محور افقی می‌چرخد.
 • میکسر ساکن (Paddle Static): نوع دیگری از همزن است و در آن از تیغه های صاف، نازک و نواری استفاده می شود. این میکسر به این دلیل نامگذاری شده است که یک میکسر ثابت است که دارای اجزای غیر متحرک است. در عوض، طوری طراحی شده است که محفظه مواد مسدود شده و مواد با نیروی زیادی با هم مخلوط می شوند. میکسر استاتیک بسیار راحت و آسان برای تمیز کردن و نگهداری است و این به دلیل چینش ساده تیغه های آن است.
 • میکسر برشی بالا (High Shear Mixer): برخلاف میکسر استاتیک، این میکسر با سرعت بالا کار می کند و برای امولسیون سازی، تجزیه، کاهش اندازه ذرات، پراکندگی و همگن سازی مواد جامد و مایع طراحی شده است.
 • میکسر درام (Drum Mixers): مخلوط کنی است که از ترکیب مواد با گرانروی کم یا متوسط ​​مانند چسب یا سیمان ساخته می شود. میکسر درام شامل یک محفظه استوانه ای است که چرخش آن باعث اختلاط مواد می شود و قادر است ذرات مواد در اندازه های مختلف را با یکدیگر مخلوط کند.
 • میکسر خاص (Certain Mixer): زمانی استفاده می شود که اثر خاصی برای محصول نهایی مورد نظر باشد. همزن غذا یکی از این موارد است. این میکسرها معمولاً برای هم زدن، ورز دادن، مخلوط کردن، ترکیب کردن یا لایه بندی مواد غذایی استفاده می شوند. با توجه به قوانین دقیق بهداشتی، این میکسرها باید کاملاً بهداشتی باشند.
 • هموژنایزر (Homogenizer): برای ترکیب کامل مواد و شکستن آنها استفاده می شود. آنها سال هاست که از هموژنایزرها در تحقیقات علمی فناوری و فرآوری مواد غذایی استفاده می کنند. شیر و خامه نمونه هایی از محصولات غذایی هستند که توسط هموژنایزرها تهیه می شوند.
 • امولسیون (Emulsifier): نوعی میکسر با سرعت بالا که از صفحه سوراخ دار برای مخلوط کردن موادی استفاده می کند که در غیر این صورت مخلوط کردن آنها بسیار دشوار است.
 • همزن مایعات (Agitator): برای پردازش مواد با ویسکوزیته کم مانند مایعات استفاده می شود. عمدتاً از این میکسر برای تسریع و افزایش کیفیت در فرآیند تولید استفاده می شود و به تنهایی نمی تواند اختلاط را انجام دهد. این میکسر برای استفاده از مواد سخت و چسبنده ایده آل نیست.
 • میکسر دسته ای (Batch Mixer): عمدتاً برای ترکیب مواد با زمان های مختلف مخلوط شدن استفاده می شود. برای انجام این فرآیند، میکسرها مقداری از مواد را با هم مخلوط می کنند و سپس آنها را با مواد بعدی جایگزین یا دسته بندی می کنند.

عامل اصلی و مهم در طراحی مهندسی میکسر طراحی تیغه و انتخاب گیربکس برقی با قدرت مناسب می باشد. برخی از شرکت ها و صنایع به ویژگی های بالاتری مانند سرعت بالای اختلاط مواد برای میکسرها نیاز دارند که باید در پارامترهای طراحی لحاظ شود.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه های میکسر صنعتی : خرید گیربکس هلیکال 

کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه های میکسر صنعتی

طراحی گیربکس میکسر به چه صورت است ؟

طراحی میکسرها بسیار متنوع است. در طراحی میکسرها باید عوامل مختلفی از جمله حداقل اشغال فضا، درصد بالای همگن شدن، حداقل زمان لازم برای همگن سازی، انعطاف پذیری بالا، حداقل مصرف انرژی، نصب آسان و حداقل زمان تخلیه و بارگیری در نظر گرفته شود.

مزایای موتور گیربکس خورشیدی نسبت به هلیکال و حلزونی

 1. چون این گیربکس ها نسل جدید گیربکس های دنیا هستند ساختار متالورژیکی برتری دارند و با توجه به ساختار این گیربکس ها سطح درگیری دنده ها تا دو برابر افزایش یافته است که باعث کاهش فشار بر روی آن می شود. دنده ها را افزایش می دهد و عمر مفید این گیربکس را افزایش می دهد.
 2. حجم کم این گیربکس ها با توجه به نحوه قرارگیری دنده ها یکی از مزیت های آنهاست که کار با این گیربکس ها را آسان می کند.
 3. با توجه به ساختار داخلی این محصولات، تعمیرات آنها بسیار آسان و سریع است که این امر باعث کاهش نگرانی مصرف کننده در زمینه تعمیرات و نگهداری می شود.
 4. دارای راندمان بسیار بالا تا 98%
 5. طول عمر بالا به دلیل تقسیم متوازن بار در بین طبقات
 6. لقی بسیار ناچیز به دلیل دقت بالا در ماشین کاری دنده ها
 7. امکان کوپل بسیار ساده با بسیاری از مولدهای قدرت (الکتروموتور)

تعمیر گیربکس خورشیدی

گیربکس خورشیدی بر اساس نوع مواد استفاده شده برای دنده ها از مقاومت بالایی برخوردار است اما در صورت خرابی هر یک از دنده های گیربکس قابل تعویض می باشد. لازم به ذکر است که روغن یکی از پارامترهای ضروری مورد استفاده در گیربکس خورشیدی است. همیشه سطح روغن داخل پوسته گیربکس را بررسی کنید. برای افزایش قابلیت اطمینان و کاهش خطر خرابی گیربکس به دلیل کمبود روغن می توانید از مخزن روغن متصل به گیربکس استفاده کنید.

روغن علاوه بر خاصیت روانکاری دنده باعث خنک شدن قسمت های داخلی گیربکس می شود (که ناشی از تجمع زیاد دنده در فضای کوچک و همچنین انرژی گشتاور زیاد است). همچنین صدای چرخ دنده ها را کاهش می دهد و آنها را در برابر خوردگی محافظت می کند.

خرید گیربکس خورشیدی و نحوه انتخاب آن

کلیه این عوامل و تغییرات آنها در طی انجام فرآیند منجر شده تا انتخاب میکسر به یک امر تخصصی تبدیل شود. عوامل موثر در انتخاب میکسر عبارتند از: ظرفیت خط تولید، ماهیت خط تولید، ویسکوزیته مواد، وضعیت فیزیکی مواد، چگالی، ابعاد ذرات و تعداد گونه های شرکت کننده در فرآیند اختلاط اشاره کرد. همه این عوامل و تغییرات آنها در طول فرآیند باعث شده است که انتخاب یک میکسر به یک امر تخصصی تبدیل شود.

  بیشتر بخوانید مقاله کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه های میکسر صنعتی : خرید گبربکس کتابی در اصفهان

کاربرد گیربکس خورشیدی در دستگاه های میکسر صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست