نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی

در این مقاله به بررسی نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی میپردازیم. با پیشرفت صنعت و تکنولوژی گیربکس های صنعتی عضو جدا نشدنی از صنعت مهندسی می باشند.

گیربکس چیست؟ انواع آن کدامند؟

گیربکس یا جعبه دنده، قطعه ای است که برای انتقال توان مکانیکی از منبع تولید کننده ای مثل الکتروموتور به یک مصرف کننده و نیز  برآورده کردن سرعت دورانی مورد نیاز مصرف کننده به کار می رود.

گیربکس (جعبه دنده) در واقع یک واسطه میان تولید کننده انژی و مصرف کننده انرژی است که به دلیل هماهنگ بودن سرعت دورانی منبع تولید توان با مصرف کننده نیاز به ماشینی که بتواند این هماهنگی را به صورت یک واسطه برقرار کند امری ضروری به نظر می رسد دستگاهی که این خواسته را می تواند تامین کند گیربکس می باشد.

 • لرزش های غیر عادی گیربکس حین فعالیت می تواند از عواملی باشد که در اکثر مواقع به آن توجه نمی شود. ما فکر می کنیم چون گیربکس صنعتی است لرزش آن طبیعی بوده  و هیچ آسیبی نمی رسد اما امکان بروز  اختلالاتی چون :  آسیب جدی به قطعات داخل گیربکس، احتمال ترک خوردن پوسته گیربکس و رون ریزی و حتی صدمه زدن به دستگاه مجاور می باشد.

بیشتر بخوانید مقاله نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی : تعمیر گیربکس هلیکال در اصفهان

نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی

اگر لرزشی مشاهده نشد اما از گیربکس صداهایی غیرطبیعی تولید شد نیز جدی گرفته شود چون احتمال یاتاقان، خردشدن دنده ها و صدمه جدی به آن دستگاه می باشد.

داغ کردن جعبه دنده هم  از آسیب ها شناسایی می شود و  عدم تنظیم شاسی گیربکس، مناسب نبودن اندازه گیربکس،کمبود واسکازین و تراز نبودن مکان نصب از علل شایع این حرارت غیرمعمول است که لازم است بررسی شود تا پیش از اینکه موجب واشرسوزی، سوختن کاسه نمد، خرابی بلبرینگ ها و خرد شدن کوپلینگ های ورودی و خروجی شود.

یکی دیگر از عوامل اساسی در خرابی گیربکس های صنعتی نشت روغن مقدار بسیار جزئی است که سریع متوجهش نمی شوید.بهتر است طبق یک چک لیست شخصی  با برنامه ریزی منظم گیربکس را چک کنید . در صورت اهمال کاری منجر به ساییدگی قطعات داخل گیربکس یا گیرپاژ جعبه دنده می شود.

نکات نگهداری گیربکس صنعتی:

 1. روغن کاری (واسکازین) در فواصل منظم: در صورت کم بودن سطح روغن، حتما دوباره پر شود. بهتر است از روان‌ کننده موجود در کاتالوگ گیربکس یا دستگاه استفاده کنید.
 2. نظافت مدام گیربکس: هواگیر از اجزای مهم  گیربکس است. اگر هواگیر نصب نشده باشد، افزایش فشار داخل پوسته گیربکس  صنعتی می‌تواند باعث نشت روغن از یک یا چند قسمت آب‌بند (Seal) شود. هواگیر با اجازه خروج و فرار به هوای داغ و ورود هوای تازه و خنک، از ایجاد فشار داخل پوسته گیربکس جلوگیری می‌کند.
 3. بررسی منظم و جلوگیری از خرابی های احتمالی        
 4. بهره بردن از خنک کننده های مناسب برای موتورگیربکس صنعتی
 5. نظارت بر دنده چرخ دنده ها

نکات پیش از راه اندازی گیربکس صنعتی:

 • برای افزایش طول عمر گیربکس اطمینان یابید که گیربکس مطابق با مشخصات مکانیکی و حرارتی سازنده خود کار کند تا بیش از حد توان از آن کار نکشیم.
 • پرکردن گیربکس با روان کننده مناسب و مقدار روغن مشخص شده بوسیله سازنده
 • دور بودن از گرد و غبار و ایجاد فضا برای تهویه مطلوب
 • تمیز کردن ضدزنگ اولیه از روی گیربکس
 • اطمینان از اتصال کامل قطعات جفت شونده
 • تراز گیربکس و شافت موتور
 • از فشار ضربه زننده و نیروی سنگین هنگام نصب بپرهیزید
 • اطمینان از نصب کوپلینگ و قطر شافت با توجه به نقشه راهنما
 • بررسی نشتی ، صدا و دمای گیربکس پیش از اتصال به بار
 • استفاده از درپوش برای موتور و گیربکس بدون پایه
 • استفاده از کوپلینگ لاستیک برای گیربکس بدون پایه
 • بررسی قفل بودن کوپلینگ برای گیربکس نصب شده برشافت

نکات پس از راه اندازی گیربکس صنعتی:

 1. ارتباط  در بروز مشکل با سازنده گیربکس برای افزایش طول عمر محصول
 2. نشانه هایی مثل روغن تیره در شیشه ، سوختگی رنگ بیرونی و تغییر رنگ نشاندهنده افزایش بیش از حد دماست. برای افزایش طول عمر گیربکس صنعتی خود، تا جای ممکن دمای کارکرد را پایین نگه داشته شود.
 3. بررسی مرتب صدا و لرزش گیربکس
 4. تعویض مرتب روغن پس از ساعات مشخصی کارکردن گیربکس: بعد تعویض روان کننده، در صورتی که در روغن قدیمی ذرات ریز باشد که شاید به دلیل سایش قطعات داخلی گیربکس باشد که باید بررسی و عیب یابی شود.

بیشتر بخوانید مقاله نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی : تعمیر گیربکس حلزونی در اصفهان

نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتینکات نصب موتور گیربکس صنعتی:

 1. افزایش توان انتقالی بهتر است بصورت تدریجی باشد و در ساعات ابتدایی نیم تا 70 درصد بار اعمال شود.
 2. در محیط های با مرطوب بسیار زیاد باید گیربکس پر از روغن باشد ، اما برای راه اندازی مجدد گیربکس صنعتی، باید سطح روغن به مقدار مطلوب بازگردد.
 3. پیشنهاد می شود پس از هر 4هزار کارکرد، تعویض روغن صورت گیرد (در صورت استفاده از روغن ترکیبی پس از هر 8 هزار تا).
 4. در صورت استفاده از روغن معدنی بهتر است پس از تعویض داخل گیربکس رابشوییم و تعویض بعد از هر 500تا1000ساعت کار انجام شود.(اگر روغن  معدنی استفاده شده باشد نیز نیاز به تعویض روغن مجدد نمی باشد)
 5. اگر گیربکس صنعتی با گریس ترکیبی روغن کاری شده باشد نیاز به تعویض روغن  نیست.
 6. سوراخ محور گیربکس صنعتی دارای تلرانس H7 است، تمام محورهایی که به آن وصل می شوند معمولا با h6 ماشینکاری می گردند. اگر لازم باشد که فیت تداخلی باشد می توان از (H7-J6 ) استفاده کرد.
 7. برای جلوگیری از اکسید شدن وگریپاژ قطعات بالا، تمیزکردن و گریس کاری بسیار مهم است.
 8. محور گیربکس صنعتی سوراخ شده تا قابلیت نصب روی چرخ دنده یا چرخ زنجیر مورد نصب، را داشته باشد.
 9. تلرانس هرذنده، پولی که روی محور ورودی خروجی نصب می شود و چرخ زنجیر باید مطابق استاندارد ISO H7 باشد.
 10. جهت جلوگیری از خراب شدن کاسه نمد ها، کاسه نمد ها پوشانده یا رنگ شوند.
 11. پربکس صنعتی باید محکم به یک پایه صلب پیچ شود تا از لرزش آن جلوگیری شود.
 12. از کوپلینگ های هیدرولیکی، محدود کننده های گشتاور نیرو، کلاچ برای کاهش آسیب ناشی از ضربه ، گریپاژ یابار بیش از حد استفاده شود.

استحکام محل نصب گیربکس

جهت جلوگیری از ارتعاشات از محکم بودن محل نصب گیربکس باید اطمینان یافت. امکان فشار و ضربه به گیربکس و  گریپاژ و بار بیش از حد وجود دارد. در این مواقع بایست از استفاده از محدودکننده های گشتاور خروجی و کوپلینگ های هیدرولیک و کلاچ بپرهیزید.

توجه : کلاچ ها کاربرد های متفاوت و تنوع بسیار دارند و همین  باعث می شود که کاربرد درست و انتخاب درست کلاچ در حرکت های انتقالی از گیربکس به دستگاه و نیز از موتور به گیربکس را برای طولانی شدن عمر گیربکس در نظر داشته باشید.

کوپل، شافت یا محورها

هنگام  نصب الکترو موتور توسط کوپلینگ، باز هم باید شافت و گیربکس و الکترو موتور در یک محور قرار گیرند.

برای جلوگیری از شل شدن تسمه و لغزش،  از چرخ تسمه برای انتقال حرکت الکترو موتور به گیربکس استفاده میشود، دقت در تنظیم تسمه و بازدید دوره ای را در برنامه قرار دهید. اگر قصد دارید در داخل هالوشفت موتور گیربکس دار که ماشین کاری آن با تلرانس H7 صورت گرفته است ، محورهای ورودی یا خروجی را جا بزنید. به علت جازدن غیر تخصصی و منطبق نبودن آنها به همه قسمت های گیربکس صدمه های شدید وارد میشود. پس در نظر داشته باشید برای گیربکس ها از تلرانس H6 استفاده شود

روش نصب روی شاسی

در نصب موتور گیربکس دار هرگز موتور را به شاسی نبندید. چون سبب انحراف هم محور بودن گیربکس و شافت موتور می شود و مشکلاتی از قبیل آسیب و داغی رینگ، شکستن محور ورودی، روغن ریزی کاسه نمد و ایجاد سر و صدای گیربکس اتفاق می افتد. تنها کافی است که بسته شدن گیربکس به شاسی ، محکم و تراز شده باشد.

انتقال دور در صورت لغزش بالا صحیح صورت نمی گیرد و همچنین اگر خیلی محکم باشد فشار زیادی را به بیرینگ وارد میکند. در کل اگر توان ورودی بیش از میزان توصیه شده برای گیربکس بود ، طول عمر آن به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و سبب خرابی زودرس گیربکس می شود.

بیشتر بخوانید مقاله نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی : تعمیر گبربکس کتابی در اصفهان

نکات نصب و راه اندازی موتور گیربکس صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست