قطعات گیربکس صنعتی

قطعات گیربکس صنعتی

در ابتدا مقاله قطعات گیربکس صنعتی به بررسی و تعریف بسیار مشخصی از گیربکس صنعتی می پردازیم: گیربکس یک دستگاه در سیستم انتقال نیرو می باشد که امکان کنترل کردن قدرت را در اختیار قرار خواهد داد. طمانیکه نوبت به چرخ دنده ها برسد ، همه چیز به سرعت چیت می کند. اصطلاحات بسیار زیاد و متفر قه ای وجود دارد که سازندگان چرخ دنده و مهندسان و طراحان از آنها برای صحبت کردن در مورد چیزی که اساساً یک چیز مشابه می باشد، استفاده ی بسیار زیادی می کنند. دقت کنید اصطلاح “جعبه دنده” یکی از این  مهمترین اصطلاحاتی  می باشد که  به جای هم با گیربکس یا گیربکس استفاده ی بسیار زیاد می شود؛ اگر بعضی اوقات به آرایش های دنده ای بسیار متفاوت اشاره داشته باشند.

ابتدایی ترین و اولین تعریف،  جعبه دنده این می باشد که آن یک قطار دنده ای موجود می باشد، یا یک واحد مکانیکی یا جز کامپوننت متشکل از یک سری چرخ دنده های یکپارچه درون محفظه می باشد. در واقع ، این اسم مشخص می نماید که چه چیزی چیست – یک جعبه حاوی چرخ دنده ها است. به اساسی ترین مفهوم ، جعبه دنده  هر سیستم دنده ای عمل می نماید. گشتاور و سرعت را بین دستگاه رانندگی مانند موتور و بار تغییر خواهد داد اما گیربکس صنعتی چه چیزی است؟

گیربکس های صنعتی یک سیستم کاملا بسته و کپسوله می باشد که انرژی مکانیکی را به یک دستگاه خروجی انتقال خواهد داد. گیربکس های صنعتی می توانند سرعت ، گشتاور و سایر ویژگی های خود را تا حد بسیار زیای تغییر دهد تا انرژی را به یک قالب قابل استفاده تبدیل نمایند.

بیشتر بخوانید مقاله قطعات گیربکس صنعتی : تعمیر گیربکس هلیکال در اصفهان

قطعات گیربکس صنعتی

قطعات گیربکس صنعتی را نام ببرید؟

بدنه اصلی یا پوسته : بدنه اصلی در گیربکس های صنعتی فندانسیونی می باشد  که سایر اجزایی مانند: شفت ، بلبیرینگ ها را بسیار صفت و محکم نگه میدارد و نیروي حاصل از آن ها را به خبی تحمل میکند و هم از اجزاي داخلی به شدت محافظت می نماید. و به علت اینکه تحت تاثیر تنش و نیرو و کرنشهاي حرارتی خواهد بود باید ضخامت پوسته و تلرانسهاي آن مورد بررسی بسیار زیادی قرار بگیرد. جنس پوسته از چدن ریختگري است به این علت: هم بسیار ارزان تر از سایر جنسها مثل فولاد می باشد و هم خاصیت میرا کنندگی ارتعاش را خواهد داشت. در مواقعی که تنشهاي وارده به پوسته بسیار زیاد باشد جنس پوسته را از فولاد ریختگري خواهند ساخت، بدنه های گیربکس صنعتی را در کاربردهاي بسیار خاصی همانند خودرو سازي که به وزن سبک احتیاج داریم جنس پوسته را از آلیاژهاي بسیار سبک تر می سازند.

سعی میشود پوسته گیربکس های صنعتی را حداکثر دو تکه ای بسازن؛ در مواقعی که اندازه آن آنقدر بزرگ بوده  است که ریخته گري یک تکه ای بسیار مشکل ساز خواهد بود، بنابراین در این مواقع چند تکه را جوش خواهند داد؛ عیب این طرح این می باشد که به خوبی حالت دو تکه ای به خوبی نمی تواند سر و صدا را میرا نماید.  بعد از جوشکاري کردن تحت عملیات حرارتی قرار خواهند گرفت تا تنشهاي حرارتی ناشی از جوشکاري ها به شدت کم تر شود. در gerabox هاي دوتکه سطوحی که روي هم قرار خواهند گرفت را باید با دقتی بسیار زیاد ماشین کاري شوند و بین این دو تکه هم واشر بسیار مناسبی قرار دهند تا از نشت روغن به خوبی جلوگیري نماید.

ترتیب بستن پیچ ها بهتر است به گونه اي انجام گیرد که موجب تاب برداشتن پوسته  گیربکس های صنعتی اصلا نشود . محور شفت ها در صفحه اي که دو پوسته بر روي هم باشند، باید مستقر شود . اگرگیربکس های صنعتی در شرایطی کار کند که تحت تاثیر عوامل خارجی مانند: محیط اسیدي یا مه نمک یا شرایطی که گیربکس های صنعتی در معرض خوردگی قرار گیرد بسیار لازم می گردد که سطح پوسته گیر بکس را آبکاري یا رنگ نمایند.

بیشتر بخوانید مقاله قطعات گیربکس صنعتی : تعمیر گیربکس حلزونی در اصفهان

قطعات گیربکس صنعتی

شفت ها یا محور ها

شفت ها در گیربکس های صنعتی،  عضو  بسیار مهم و چرخنده اي می باشند که سطح مقطع آن  دایره ای شکل می باشد و براي انتقال دادن توان یا حرکت ها کاربرد بسیار زیادی دارند. شفتها به عنوان محور چرخش یا نوسان اجزایی: مانند چرخدنده ها ، چرخ تسمه ها ، چرخ لنگرها ، میل لنگ ها وچرخ زنجیرها کاربرد دارند. یک میل محور عضو غیر چرخنده اي می باشد که گشتاوری به آن اصلا وارد نمی شود و به عنوان تکیه گاه اجزایی همانند: چرخ ها و چرخ تسمه ها کاربرد فراوانی دارد. دقت کنید در گیربکس های صنعتی و طراحی یک شفت باید موضوعات زیر را اولویت قرار دهید:

  • تغییر شکل خمشی
  • تغییر شکل پیچشی
  • شیب شفت در یاتاقان ها
  • تغییر شکل برشی ناشی از بارهاي عرضی
  • استحکام استاتیکی
  • استحکام خستگی
  • قابلیت اعتماد

شکل های هندسی یک شفت به صورت یک استوانه پلکانی می باشد. چرخدنده ها ، یاتاقان ها و چرخ تسمه ها باید به دقت بسیار زیادی نصب گردند و اقدامات بسیار لازم براي تحمل بار محوري صورت بفرماید. استفاده کردن از پله بر روي شفت راه و روشی بسیار خوبی براي نصب کردن اجزایی همانند چرخدنده ها و چرخ تسمه ها بر روي آن ها می باشد.

درپوش بلبرینگ گیربکس صنعتی

درپوش بلبیرینگ گیربکس های صنعتی  باید به دو تکه پوسته پیچ گردند . وظیفه ی بسیار مهم و کابردی  آن پوشاندن سوراخ هایی می باشد که بلبیرینگ ها را در آن نصب می نمایند و از طرفی کمک بسیار زیادی می کنند که بلبیرینگ های گیربکس صنعتی در محلی بسیار مناسب خود بماند و درپوش ها براي سوار کردن سیل ها استفاده ی بسیار زیادی دارند. سیل  ها در محل شیار درپوشها فیت می گردند، بنابراین در هنگام ماشینکاري باید به تلرانس درپوش توجه بسیار زیادی کرد و باید به قطر خارجی سیل توجه بسیار زیادی شود. در سطح بین درپوش و پوسته واشری براي پیشگیري از نشت روغن قرار خواهند داد.

بیشتر بخوانید مقاله قطعات گیربکس صنعتی : تعمیر گبربکس کتابی در اصفهان

قطعات گیربکس صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست