روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی

افزایش طول عمر گیربکس توسط روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی

بدلیل طول عمر گیربکس می بایست به طور منظم روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی بررسی و عوض شود. گیربکس هایی که دارای کاهش دور اولیه هستند نسبت به توان اسمی خود به طور متفاوت روغن کاری می شوند و به دو گروه تقسیم میشوند

 • در گروه اول گیربکس های با توان کم و متوسط نیازی به روغن ندارند و با گریس پر شده اند..

در گروه دوم گیربکس های با توان متوسط و بالا با روغن روانکاری میشوند، و این گیربکس ها بدون روغن تحویل داده می شوند و پیش از آغاز به کار باید آنها را از روغن بررسی و پر کرد.

قبل از راه اندازی گیربکس  لازم است اطمینان حاصل نمود که سطح روغن درست بوده و ویسکوزیته روغن برای نوع بار مصرفی، صحیح است. وقتی گیربکس را با گریس ترکیبی روغن کاری کرده باشید نیاز به روغن کاری بعدی نیست.

در صورتیکه روغن معدنی بکاررفته است به موارد زیر توجه کنیم:

 • روغن را بعد از پانصد الی هزار ساعت کار اولیه عوض کرده و بهتر است داخل گیربکس را شستشو داده شود.
 • در فاصله های زمانی مرتب ،سطح روغن را بررسی و روغن را پس از 4000 ساعت کارمفید تعویض کنید.
 • در صورتیکه از روغن ترکیبی استفاده شده باید آن را پس از هشت هزار ساعت کار عوض نمایید.

در صورتی که گیربکس صنعتی پیش از راه اندازی احتمال ماندن در هوای مرطوب به مدت زیاد داشته باشد بهتر است آن را پر از روغن کنید، مسلما مدتی بعد از راه اندازی، سطح روغن را به مقدار مطلوب یا استاندارد برسانید.

بیشتر بخوانید مقاله روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی : تعمیر گیربکس هلیکال در اصفهان

روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی

برند های تولید کننده روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی

یکی از تولید کننده های ایرانی و به اصطلاح روتین بازار ، برند بهران بردبار است. چند نمونه روغن مخصوص گیربکس صنعتی از قبیل گرانروی یا ویسکوزیته، شاخص گرانروی، نقطه اشتعال، نقطه ریزش، و دانسیته ثبت شده است. از میان برند های دیگر میتوان به کاسترول CASTROL، توتال TOTAL، موبیل MOBIL، شل SHELL و ایرانول اشاره نمود.

اما تمامی این موارد وابسته به نوع گیربکس است که استفاده می کنید. برای مثال بهترین و مناسب ترین گزینه برای روغن بیشتر  گیربکس های صنعتی مانند گیربکس خورشیدی و گیربکس حلزونی روغن با ویسکوزیته ۱۵۰ است.

از بین این برند ها کدام بهتر است؟

پاسخ این سوال واضح و روشن است. همین که شما برای گیربکس خود از این روغن ها استفاده کنید طول عمر و راندمان کاری گیربکس خود را بالا برده اید، و همین مورد کافی است! به هیچ عنوان استفاده از واسکازین های نا مرغوب برای روان کاری گیربکس استفاده نکنید.

برای گیربکس هایی که از گشتاور های خروجی بسیار بالا استفاده نمی کنند ( برای مثال بالای ۵۰۰۰۰ نیوتون متر) نمونه های ایرانی و یا مشابه آنها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد

چگونه روغن مناسب گیربکس خود را انتخاب کنیم ؟

در آغاز برای انتخاب روغن مناسب برای انواع گیربکس صنعتی، باید موارد زیر را مد  نظر قرار داد:

انواع گیربکس:

 1. ابعاد و اندازه گیربکس و حجم روغن آن
 2. نوع فلز یا آلیاژی که برای دنده های چرخ دنده آن به کار رفته است. برای مثال جنس چرخ دنده در گیربکس حلزونی از برنج می باشد.
 3. میزان اصطکاک چرخ دنده ها که مهم ترین عامل آن نسبت تبدیل گیربکس می باشد.

شرایط عملیاتی گیربکس

 1. میزان بارهایی که به اجزای گیربکس مانند محور ورودی و خروجی وارد می شود.
 2. پشتیبانی از سیستم خود قفل بودن که جهت ساییدگی کمتر چرخ دنده ها برای گیربکس طراحی شده است.
 3. میزان ارتعاشات مانند شوک های احتمالی و فشار های شدید دائمی (مانند نوار نقاله های فرودگاه)

دمای روغن حین کارکرد گیربکس

 1. دمای روغن بسیار پایین : زیر ۲۰ درجه سانتیگراد
 2. دمای روغن متوسط : بین ۲۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد
 3. دمای روغن بالا: : بین ۸۰ تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد
 4. دمای روغن بالا : بیشتر از ۱۲۰ درجه سانتیگراد

تاثیر گیربکس بر روغن

بعضی از روغن ها دارای خاصیت ضد خوردگی برای حفظ طول عمر در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت، گرد و غبار یا عناصر دیگر هستند.

شرایط نگهداری روغن گیربکس

روغن های مصنوعی که در بازار عرضه می شوند می توانند باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های تعمیرات شوند. این مورد وابسته به روال تعویض روغن گیربکس صنعتی است.

پیشرفت و توسعه در روغن های گیربکس

شاید فکر کنید روغن ها از سالین پیش مانند امروز هستند. در سالهای اخیر ما شاهد پیشرفت سریع فناوری های روغن های ماشین آلات هستیم. جعبه دنده ها باید با واحدهای پیشرانش که به طور فزاینده کوچکتر و قوی تر هستند همگام باشد. گیربکس های امروزی باید نیروهای مشابه را با ابعاد غیر قابل مقایسه کوچکتر اداره کنند. ابعاد کوچکتر همچنین بدان معنی است که بارها روی سطح کوچکتر متمرکز شده اند. زیرا که گیربکس (اتوماتیک یا دستی) باید دارای بارهای بسیار بزرگی باشد، که این امر به روانکاری منحصر به فردی احتیاج دارد.

همه اینها باعث می شود روغن ها در سالهای قبل، که مجبور به مقابله با چنین شرایط سخت نبودند، نتواند در گیربکس مدرن کنار بازدهی بالایی را داشته باشند. بنابراین، تولید کنندگان مجبور بودند فرمول های جدیدی را تولید کنند که بتواند انتقال روغن گیربکس را به طور کامل برای هزاران کیلومتر نگه دارد. روفن ها برای همیشه دوام نمی آورد به همین دلیل تغییر روغن در گیربکس بسیار مهم و لازم است.

بیشتر بخوانید مقاله روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی : تعمیر گیربکس حلزونی در اصفهان

روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی

نکات مهم در تعویض روغن گیربکس صنعتی چیست؟

 1. مدت زمان کارکرد
 2. نیروی وارده بر گیربکس
 3. نوع روغن به کار رفته در گیربکس
 4. شرایط جوی
 5. میزان حرارت تولید شده
 6. زمان تعویض روغن برای گیربکس صنعتی

در تمامی صنایع ماشین آلات و تجهیزات موجود به دلیل کارکرد و اصطکاک اجزای داخلی آن‌ها دچار گرما و فرسایش و نهایتأ خراب شدن در پی خواهد داشت. برای جلوگیری از این اتفاق باید عمل روانکاری برای تجهیزات انجام گردد. عمل روانکاری برای گیربکس‌ها از نوعی روغن مخصوص استفاده می‌شود که به آن واسکازین می‌گویند.

توجه: واسکازین (روغن جعبه دنده) برای روانکاری قطعات متحرک موجود در جعبه دنده (گیربکس) چه از نوع صنعتی و حتی خودرو استفاده می‌شود. هر شرکت سازنده گیربکس نوع روغن مصرفی در گیربکس خود را معرفی می‌کند که پس از مدت زمان به خصوصی از کارکرد باید تعویض شود.

همانطور که توضیح داده شد مهمترین زمان تعویض روغن گیربکس مربوط به کاتالوگ‌های ارایه شده توسط کارخانه سازنده می‌باشد و در صورت‌عدم دسترسی به منبع از تکنسین‌های فنی که دارای تجارب کافی می‌باشند می‌توان بهره برد. مدت زمان تعویض این روغن‌ها متفاوت می‌باشد و از روزانه، هفتگی، پانزده روز، یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و حتی سالانه متغیر می‌باشد.

دلیل این موضوع حساسیت نوع عملکرد گیربکس صنعتی در کارکرد آن می‌باشد.

چگونه روغن مناسب گیربکس خود را انتخاب کنیم ؟

در ابتدا برای انتخاب روغن مناسب برای انواع گیربکس صنعتی، باید موارد زیر را کاملا در نظر گرفت:

نوع گیربکس:

 1. ابعاد و اندازه گیربکس و حجم روغن آن
 2. نوع فلز یا آلیاژی که برای دنده های چرخ دنده آن به کار رفته است. برای مثال جنس چرخ دنده در گیربکس حلزونی از برنج می باشد.
 3. میزان اصطکاک چرخ دنده ها که مهم ترین عامل آن نسبت تبدیل گیربکس می باشد.

شرایط عملیاتی گیربکس

 1. میزان بارهایی که به اجزای گیربکس مانند محور ورودی و خروجی وارد می شود.
 2. میزان ارتعاشات مانند شوک های احتمالی و فشار های شدید دائمی (مانند نوار نقاله های فرودگاه)
 3. پشتیبانی از سیستم خود قفل بودن که جهت ساییدگی کمتر چرخ دنده ها برای گیربکس طراحی شده است.

دمای روغن حین عملکرد گیربکس

 1. دمای روغن بسیار پایین : زیر ۲۰ درجه سانتیگراد
 2. دمای روغن متوسط : بین ۲۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد
 3. دمای روغن بالا: : بین ۸۰ تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد
 4. دمای روغن بالا : بیشتر از ۱۲۰ درجه سانتیگراد

تاثیر گیربکس بر روغن

برخی از روغن ها دارای خواص ضد خوردگی برای حفظ طول عمر در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت، گرد و غبار یا عناصر دیگر هستند.

شرایط نگهداری روغن گیربکس

روغن های مصنوعی که در بازار ارائه می شوند می توانند باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های تعمیرات شوند. این مورد وابسته به روال تعویض روغن گیربکس صنعتی است.

اولین علائم روغن فرسوده در گیربکس

باید این کار را انجام دهیم؟ وقتی متوجه اولین علائم سایش روغن می شویم، که معمولاً هم خیلی دیر متوجه خواهیم شد و هزینه های زیادی را بر ما متحمل میکند. به همین دلیل، بهتر است روغن را از قبل عوض کنید. این به ما کمک می کند تا از هزینه های آینده جلوگیری کنیم. پس از مدتی، حتی روغن با کیفیت بالا خواص خود را از دست می دهد. این روند به کندی، اما به تدریج و منظم موجب فرسایش و پیری موتور وسیله خواهد شد. اگر از گیربکس دستی استفاده می کنید که در آن هر تغییر دنده شامل یک سر و صدا یا یک چرخ می باشد، باعث سایش روغن و جعبه دنده آسیب دیده می شود. برای انتقال اتوماتیک، هر تغییر دنده با روغن فرسوده شامل اصطکاک و ساییدگی در چرخ دنده ها است.

بیشتر بخوانید مقاله روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی : تعمیر گبربکس کتابی در اصفهان

روغن مناسب برای گیربکس های صنعتی

فهرست