راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی

راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی

در اول مقاله راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی باید به تعریف بسیار دقیق گیربکس حلزونی بپردازیم: جعبه دنده یا گیربکس به انگلیسی Gearbox ماشینی مشمول کامل یک منبع نیرو و یک سامانه انتقال قدرت می باشند که کاربرد بسیار خاصی از توان را برای موتور فراهم می‌آورند. لغت‌نامهٔ مریام وبستر انتقال توان را به این صورت تعریف می‌کند: مجموعه‌ای از قطعاتی که شامل دنده‌های تغییر سرعت و میل‌کاردان‌هایی بوده است که بوسیله ی آن‌ها توان را از موتور سازه یا خودرو به یک محور تحت بار انتقال می دهد. انتقال اغلب به گیربکس که از دنده‌ها و سلسله‌ای از دنده‌ها برای فراهم‌آوری تبدیل سرعت و دور موتور از یک منبع چرخان به دستگاهی دیگر استفاده می‌کند اشاره ای مستقیم می کند.

گیربکس یا جعبه دنده خودرو ها چه سنگین چه سواری دارای ۴ یا ۵ دنده برای حرکت رو به جلو و معمولاً یک دنده برای حرکت به عقب و موقعیتی کاملا بی‌طرف طراحی شده است، امروزه از گیربکس‌های ۶ و ۷ سرعته خودکار و دستی در خودروهای نسل جدید استفاده ی بسیار فراوانی می‌شود. بهتر است به راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی اشاره ای داشته باشیم:

راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی به چه صورت است؟

پس از کسب اطلاعات مفید از مبحث بالا که مطالعه فرمودید، می توان انتخاب گیربکس حلزونی را از جدول مشخصات راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی انتخاب کنید اگر گشتاور نیرو M یا توان KW مورد نیاز  سازه یا خودرو چه سنگین چه سبک، بسیار واضح و معلوم باشد، اغلب باید از نصب الکتروموتوری با توان بسیار بالاتری از مقدار مورد نیاز بسیار پرهیز کنید، زیرا: به این دلیل که شوک و تنش بسیار زیادی ایجاد می کند که عمر گیربکس حلزونی و سایر اجزا را خیلی کوتاه  و مختصر می سازند.

پیشنهاد مطالعه مقاله راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی : تعمیر گیربکس حلزونی

راهنمای انتخاب گیربکس حلزونیطراحی بر طبق توانی که ماشین جذب می نماید، انجام گرفته می شود، نه بر اساس توان الکتروموتور نصب شده بر روی ماشین به علاوه انرژی بیشتری مصرف می شود، هزینه ها بسیار بالاتر مصرف گردیده می شوند و تجهیزات برقی مصرفی نیز بسیار گرانتر خواهد شد. می توانید از الکتروموتوری بسیار بزرگتر استفاده نمایید به شرطی که کاملا مطمئن شوید که فقط برای شرایط کار ویژه (مثلا وقتی که تعداد اتصال بسیار زیاد می شود) مورد استفاده ی بسیار زیادی قرار می گیرد.

گیربکس حلزونی می تواند پیش بار 100% گشتاور نیروی اسمی خود را تحمل کند واقعا شگفت انگیز است همچین قطعه ای این شکل از تحمل نیرو را دارا باشد، اما  به شرطی که تعداد اتصالات بسیار محدود باشد. برای راهنمای انتخاب خرید گیربکس حلزونی باید بدانید اگر تعداد اتصال نیز زیاد باشد باید نوعی از گیربکس حلزونی انتخاب نمایید که گشتاور نیرو گیربکس حلزونی، M برابر 50% پیش بار ضرب در ضریب کار بسیار مناسب بوده باشد. زمانیکه نوع گیربکس حلزونی نسبت به تبدیل I وموتور مشخص شود، بررسی نمایید که آیا مشخصات اتصال الکتروموتور به گیربکس صنعتی (B5) یا (B14) بر طبق جدول امکانات سوار شدن، مناسب سوار کردن روی گیربکس های حلزونی وجود دارد یا نه این بسیار مهم بوده است.

بررسی پارامترهای راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی را نام ببرید؟

 • توان ورودی HP1,KW1: توانی که در کاتالوگ گیربکس حلزونی ذکر و ناتم برده  شده است، توان ورودی گیربکس حلزونی در انواع بسیار مختلفی می باشد.
 • توان خروجی KW2(HP2): به این صورت محاسبه می گردد: : KW2(HP2)=KW1(HP1)*I/d
 • گشتاور خروجی M2: برای بسیاری از انواع مختلفی از گیربکس های  حلزونی، مقادیر M2 که در کاتالوگ گیربکس های حلزونی حلزونی مشخص می باشند، واقعی هستند زیرا: بازده گیربکس حلزونی در محاسبه مقادیر M2 در نظر گرفته شده می باشند. مقادیر M2 باید مساوی یا بیشتر گشتاور نیروی مورد نیاز برای کار ماشین ها در نظر گرفته شود.
 • ضریب کار S.F: چون گیربکس های حلزونی در اکثر مواقع تحت بار متغیر کار به ارمغان می آورند، بهتر می باشد گیربکس های  حلزونی ای را انتخاب نمایید که ضریب گیربکس های حلزونی بسیار مناسب بوده باشد. ضریب کار: ضریب کار به ما این امکان را فراهم می کند که انتخاب گیربکس حلزونی با مشخصات بسیار مناسب جهت نوع کار مورد نیاز را قرار دهد.
 • نسبت تبدیل i: نسبت تبدیل i یک مشخصه ی بسیار مهم و کاربردی گیربکس حلزونی یا انواع گیربکس صنعتی در نظر گرفته می شود. در گیربکس مارپیچی یا همان گیربکس حلزونی ، معمولا نسبت نشان داده شده رند است. برای بدست آوردن مقادیر بسیار دقیق، با کارشناسان فروش  پرشین گیربکس در تماس باشید.
 • بازده گیربکس I/d: درجه ی گرما و حرارت، نوع ماده روغن کاری شده ،دور ،مشخصات گیربکس حلزونی و …بر بازده اثر بسیار زیادی می گذارند، بنابراین در محاسبه گشتاور نیرو M2، از بازده ضمن کار استفاده س بسیار فراوانی شده است.

راهنمای انتخاب گیربکس حلزونیاطلاعات برای انتخاب گیربکس حلزونی کدام اند؟

 1. نوع ماشینی که گیربکس حلزونی برای ماشین انتخاب شده است اطلاعات بسیار مهمی برای انتخاب گیربکس می باشد.
 2. دمای محیطی که قرار است گیربکس بروی آن کار کند.
 3. شرایط محیط (گرد و خاکی، رطوبتی، یخ زده، استوایی و…)
 4. موتور متحرک (نوع و مشخصات کامل با تمام تجهیراتی که در آن می باشد)
 5. نوع انتقال بین الکتروموتور و گیربکس حلزونی (مستقیم،از طریق کوپلینگ، کلاچ، واریاتور)
 6. آرایش محوری که گیربکس در آن وجود دارد.
 7. مقدار بار شعاعی و یا پیشوان و علل پیشوان

در صورت خرید الکتروگیربکس سر هم به طور کامل ما گیربکس را تست و امتحان کنید و تضمین می کنیم که موتور با استاندارد کیفی بالای مورد نیاز برای کار خوب دستگاه، سازگار باشد. در سایت پرشین گیربکس الکتروموتور و گیربکس حلزونی به طور جداگانه و کوپل شده سر هم با قیمت باور نکردنی به فروش می رسد.

راهنمای روغن کاری و نوع روغن گیربکس حلزونی

گیربکسی که گریسکاری یا روغن کاری عمری شده است (ترکیب تلسیا A-IP) دارای درپوش تراز روغن، پیچ تخلیه روغن و هواکش ها نمی باشند. گیربکسی که روغن کاری می شود بدون روغن ارائه شده و دارای در پوش هواکش ،تراز روغن و تخلیه روغن مناسب با موقعیت نصب (که شما مشخص خواهید کرد) می باشد. گیربکس های حلزونی ای که بدون روغن کاری ارائه می گردند را قبل از نصب باید با مقدار معینی از روغن پر کنید.

روغن معدنی بسیار  بالا را می توانید برای دمای بین 0 درجه سانتیگراد تا 30 درجه سانتیگراد به کار بگیرید حیرت انگیر است نه!؟  اگر دما از 35-30+ درجه سانتیگراد تجاوز نماید، برای گیربکس حلزونی باید از روغنی که لزجت بسیار مناسبی دارد به کار بگیرید، ولی اگر دما کمتر از 0 درجه سانتی گراد بود باید روغنی با  لزجت بسیار پایین تر را مورد استفاده قرار دهید و از مواد روغنی ترکیبی می توانید برای دمای از 40 درجه سانتیگراد تا 10- درجه سانتی گراد (گریس) و از 30- درجه سانتی گراد (25- درجه سانتی گراد برای بلاسیاs) تا 50 درجه ساتیگراد (روغن) استفاده ی بسیار فراوانی کنید.

راهنمای کاربرد گیربکس حلزونی را نام ببرید؟

 • با توجه به کاربردی که از این تجهیز در آن استفاده ی فراوانی می گردد، در ابعاد بسیار مختلفی می توانند در بازار ارائه گردند. با توجه به مزایای بسیار زیاد این مدل از گیربکس های موجود در بازار، امروزه شاهد استفاده ی بسیار گسترده تری  از آن در صنعت بوده ایم.
 • با توجه به نحوه ی بسیار خاص قرارگیری دنده ها و زاویه بین آنها در گیربکس حلزونی، (معمولاً در نسبتهای بالاتر از 40/1)، گیربکس های حلزونی برگشت پذیری بسیار کمی دارند یا برگشت ناپذیر می باشند.
 • که این یکی از مزیت های بزرگ گیربکس حلزونی بوده است و به عنوان گیربکس های بالابر، آسانسور و … بسیار کاربرد بسیار فراوانی دارد. این مزیت موجب شده است تا با جایگذاری بسیار دقیق سوئیچ قطع کن، نیازی به نصب ترمز در بالابر نبوده و پس از ایستادن الکتروموتور از حرکت، دور خروجی گیربکس نیز کاملا متوقف گردد.
 • یکی از ویژگی های بسیار خاص و منحصر به فرد گیربکس های حلزونی امکان استفاده از آن ها برای دستگاه هایی بوده است که به راحتی جابه جا می شوند (مانند بالابرهای ساختمانی). با توجه به ابعاد کوچک و نصب بسیار آسان این گیربکس ها امکان جابه جایی و انتقال آن ها به سادگی بسیار زیادی انجام می شود. یکی دیگر از کاربری های بسیار مهم گیربکس های حلزونی، امکان راه اندازی گیربکس های بسیار  بزرگتر و استفاده مرکب آن می باشد.

راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست