تفاوت گیربکس هلیکال و حلزونی

تفاوت گیربکس هلیکال و حلزونی

گیربکس ها در کل ابزاری هستند که در جهت انتقال دادن توان مکانیکی از یک منبع تولید توان، به سمت یک مصرف کننده و یا تامین گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز برای مصرف کاربرد دارند، به عبارتی این وسیله یک واسطه ی بسیار کاربردی در میان منبع توان و مصرف کننده توان است که انعطاف پذیری بسیار خوبی را میان این دو  به وجود آورده است، به همین دلیل می باشد که نیاز به یک ماشین جهت هماهنگ بودن گشتاور و سرعت دورانی منبع تولید توان، به شدت احساس خواهد شد و دستگاهی که این کار را انجام می دهد گیربکس نام گرفته است.

گیربکس هلیکال و حلزونی دو مدل بسیار رایج از گیربکس ها می باشند که هرکدام مزییت های خودش را دارد این ها دستگاه هایی می باشند که  به عنوان منبع تولید کننده نیرو برای  افزایش و یا کاهش دور کوپل استفاده ی بسیار فراوانی می شود، می‌توانید به موتور های بنزینی، الکتروموتور، توربین های آبی و بادی و توربین های بخار و گاز اشاره ای داشته باشید، سه بخش اصلی این سیستم انتقال دهنده شامل کلاچ، جعبه دنده و دیفرانسیل می باشد، که در میان آنها جعبه دنده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می باشد.

جعبه‌دنده را اصطلاحا گیربکس نام داده اند. اهمیت این بخش از هر سازه ی صنعتی می‌تواند در حد موتور یا مولد نیرو به حساب بیاید تعمیرات آن نیاز به تخصصی بسیار زیاد و بالا دارد و توجه به حفظ سلامت آن نیز در اولویت‌های نگهداری اصولی می باشد. به تعریف دقیقی از گیربکس حلزونی و هلیکال می پردازیم:

پیشنهاد مطالعه مقاله تفاوت گیربکس هلیکال و حلزونی : تعمیر گیربکس هلیکال در اصفهان

تفاوت گیربکس هلیکال و حلزونی

گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی، گیربکسی است که از ماردونی از آلیاژی جنس فولادی و چرخ دنده ای از جنس برنج یا برنز ساخته شده است، این مدل گیربکس حرکت سینماتیکی که دارد  را از طریق دوچرخه دنده تامین کرده است.

جهت شافت ورودی و خروجی در گیربکس صنعتی حلزونی، عمود بر یکدیگر است و به همین دلیل می باشد که این گیربکس کارایی های بسیار زیاد و گوناگونی را درد بردارد و این توانایی را دارد که از این نوع گیربکس در صنایع بسیار گوناگونی استفاده  ی بسیار فراوانی شود؛ گیربکس صنعتی حلزونی در بعضی نسبت های صنعتی هیچ برگشت پذیری را ندارد. از جمله مزایای گیربکس حلزونی می توانید به موارد زیر اشاره ای داشته باشید:

• این گیربکس در سایز های بسیار زیاد و بسیار مختلفی تولید می گردد.
• امکان داشتن، کوپل به شکلی بسیار مستقیمی با واسطه در این گیربکس موجود است.
• این گیربکس از قیمت های بسیار بسیار مناسبی در بازار برخوردار است.
• بازه نسبت تبدیل بالایی را دارد و از دیگر مزایای گیربکس حلزونی نسبت به گیربکس هلیکال است.
• قفل شوندگی در نسبت های بالای ۴۰ در گیربکس حلزونی امکان پذیر است.
• ایجاد نسبت تبدیل های بسیار زیاد و بالا در کمترین فضا با وجود گیربکس حلزونی هیچ مشکلی را ایجاد نمی نماید.

از جمله تفاوت گیربکس حلزونی نسبت به گیربکس هلیکال کدام اند؟

  • گیربکس حلزونی صنعتی نسبت به نمونه های گیربکس هلیکال از صدای بسیار زیاد و بالاتری برخوردار می باشد این مهمترین تفاوت بین این دو گیربکس صنعتی است.
  • امکان کوپل با توان گسترده در این نوع گیربکس اصلا وجود ندارد با این تفاوت که در گیربکس هلیکال موجود است.
  • بازدهی پایینی دارد ولی هلیکال بازدهی بالایی دارد.
  • عمر مفید کاری بسیار کم و پایین در مقایسه با سایر گیربکس ها را من جمله: هلیکال را دارد.
  1. بازده پایینی دارد در صورتی که هلیکال بازدهی بسیار زیادی دارد.
  2. عمر کاری پایین ؛ هلیکال: عمر کاری بسیار بالا
  3. امکان کوپل با توان های محدود؛ هلیکال توان های زیاد
  4. بیشتر بودن صدا نسبت هلیکال

تفاوت گیربکس هلیکال و حلزونی

گیربکس هلیکال

گیربکس هلیکال از جمله گیربکس های صنعتی است که با نام ‌های بسیار گوناگونی در بازار موجود می باشد، از این گیربکس با نام‌ هایی همانند: گیربکس بول هلیکال، گیربکس آویز و گیربکس شفت مستقیم هم یادی شده است، ازجمله مهمترین تفاوت و  برتری های گیربکس هلیکال نسبت به گیربکس حلزونی می توان به راندمان بالای ۹۰ درصد اشاره ای داشته باشیم. ولی ساختار این گیربکس شباهت بسیار زیادی در ساختار گیربکس حلزونی را دارد و در ساخت گیربکس هلیکال از یک جفت دنده استفاده ی بسیار فراونی میشود. اجزای تشکیل دهنده در گیربکس های هلیکال می‌توانند با توجه بسیار زیاد به نسبت تبدیل و یا پوزیشن شفت ورودی نسبت به خروجی تغییری بسیار اساسی پیدا نمایند.

گیربکس های هلیکال با توجه به کاربرد بسیار زیاد و توانایی های بسیار زیاد انتقال دور به صورت دو و یا چند محوره قابلیت تولید را دارد؛ در تولید این گیربکس از دنده های پنیون- کرانویل جهت ایجاد زاویه ۹۰ درجه استفاده ی بسیار زیادی می شود.

از جمله مزایای گیربکس هلیکال نسبت به گیربکس حلزونی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• بازدهی بسیار زیاد و بالا
• کم بودن صدای این دستگاه
• امکان تامین نسبت تبدیل
• بازه توان بسیار زیاد بالا
• امکان استفاده از این دستگاه و تامین در سه حالت ۹۰ درجه، موازی و مستقیم
• مارپیچی بودن دنده ها

از این مدل گیربکس صنعتی در صنایع بسیار زیادی استفاده می شود که ساعت کاری زیاد بوده است و فشار کار نیز بالا خواهد بود.می توانیم بگوییم که گیربکس های هلیکال به دلیل هندسه منحصر به فردی که نسبت به گیربکس حلزونی دارد در محور چرخ دنده باعث اتلافاتی شده است.

کارایی گیربکس هلیکال بسیار کمتر است نسبت به حلزونی چون تماس های کشویی بین دندانه ها را دارد، که به نوبه خود نیروی محوری محورهای چرخ دنده را تولید می نماید گرمای بسیار بیشتری را تولید می نماید. بنابراین از دست دادن قدرت بیشتر و کارایی کمتر خواهد بود نسبت به گیربکس حلزونی. سایر تفاوت های مهم دیگر در زیر عبارت است از:

  • مواد گیربکس حلزونی باتوجه به بازدهی کم، بسیار گران هستند ولی گیربکس هلیکال به این گونه نیست.
  • درایوها دارای تلفات قدرت بالایی را دارند نسبت به حلزونی…

پیشنهاد مطالعه مقاله تفاوت گیربکس هلیکال و حلزونی : تعمیر گیربکس حلزونی در اصفهان

تفاوت گیربکس هلیکال و حلزونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست