انواع گیربکس

انواع گیربکس

با ما در این مقاله همراه باشید تا با انواع گیربکس ها شما را آشنا کنیم؛ در ابتدا به تعریفی مشخص درباره ی گیربکس می پردازیم. گیربکس به معنی، جعبه دنده است ولی در اصطلاح یکی از ابزار های سیستم انتقال قدرت می باشد که میان موتور (تولید کننده توان) و مصرف کننده توان (مانند دستگاه میکسر، تیکنر و غیره) قرار دارد.  وظیفه ی بسیار مهم و اصلی گیربکس ایجاد تغییر در سرعت دوران و گشتاور مورد نیاز جهت استفاده کردن در بخش های بسیار مختلف صنعتی می باشد. این ماشین ها، بعد از موتور یا سر راه وسایل صنعتی بسیار مهمی اند که، قرار دارند و می توان با کم و زیاد کردن نسبت توسط مکانیزم داخل گیربکس، گشتاور مورد نیاز دستگاه را بررسی کرد.

 گیربکس ها در قالب دو دسته در بازار ارائه می شوند:

  1. دسته گیربکس های کاهنده: این نوع از گیربکس ها بین محرک و متحرک قرار دارند و دور مورد نیاز را تامین می نمایند و در تیپ های بسیار  مختلفی به بازار رائه می شوند. اکثر گیربکس ها در این دسته قرار میگیرند.
  2. گیربکس های افزاینده: در بعضی از صنایع تولیدی برای  انرژی به طور نمونه: توربین های بادی  در صنایع بالا دستی و پالایشگاهی نیاز به گیربکس های افزاینده یا دور بالا برای تغییرات بسیار زیاد سرعت و گشتاور برای رسیدن به سرعت بیشتر با گشتاور کمتر است.

پیشنهاد مطالعه مقاله انواع گیربکس : تعمیر گیربکس ترکیبی در اصفهان

انواع گیربکسانواع گیربکس را نام ببرید؟

گیربکس ها از انواع مدل ها در بازار موجود می باشند؛ متداول ترین و پر مصرف ترین نوع گیربکس ها در صنعت مورد استفاده است. این نوع  گیربکس ها تشکیل شده اند از یک ماردون فولادی که سخت کاری پیوسته شده و سنگ خورده است و یک چرخدنده حلزونی از جنس غالبا برنز ریخته گری شده هستند. گیربکس حلزونی (مکعبی) حرکت سینماتیک را از این دو قطعه تامین می نمایند. در گیربکس های حلزونی به دلیل وجود ساختار و زاویه خروجی که به دلیل متعامد بودن دارای کاربری است و به دلیل کارکرد بسیار نرم در سیستم های بالابر و  آسانسور ها که نیاز به گشتاور و راه اندازی نرم می باشد، کاربردهای بسیار فراوانی دارند. باید بدانید این گیربکس ها درکانوایر ها وسیستم های انتقال مواد کوچک کاربرد داشته و از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در گیربکس های حلزونی، عدم برگشت پذیری در نسبت تبدیل بالای 30 بوده است. از دیگر مزایای بسیار مهم این گیربکس ها قابلیت نصب در هشت حالت متفاوت از یکدیگر  است که موجب استفاده ی بسیار راحت این گیربکس ها را فراهم آورده است.

پیشنهاد مطالعه مقاله انواع گیربکس : تعمیر گیربکس حلزونی در اصفهان

  • گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم (Helical Gearbox)

گیربکس های هلیکال  مشمول تعدادی چرخدنده می باشد که دارای ساختار و اشکالی  مارپیچ یا هلیکال اند و به همین دلیل به این نام در بازار ها معرفی شده اند؛ این نوع چرخدنده ها از دسته چرخدنده های بسیار ساده ولی با امتداد پروفیل مورب نسبت به امتداد شفت هستند، منتقل کردن نیروها در این نوع جعبه دنده ها با توجه کردن به ساختار های چرخ دنده های آن ها (هلیکال) با حرکت یک نقطه در امتداد سطح دنده انجام  می گیرند. این گیربکس ها (جعبه دنده ها)  به دلیل کاستن صدا و درگیری نرم چرخ دنده ها در سیستم های انتقال نیرو کاربرد دارند و می توانند در دور ها و توان های بسیار بالاتری نسبت به دنده های بسیار ساده قابل استفاده باشند. اساس کار این مدل از گیربکس ها به این صورت می باشد که با کاهش دادن دور موجب افزایش گشتاور در قسمت خروجی خواهد شد. این گیربکس بر اساس نوع طراحی در ابعاد کاملا متوسط قرار خواهد گرفت و معمولا به الکتروموتور هایی با توان بین 0.35 تا 55 کیلو وات کوپل می گردد.

  • گیربکس آویز (Parallel Shaft Gearbox)

گیربکس های آویز به علت اینکه قابلیت چند محور بودن و ایجاد نسبت های تبدیل بسیار بالایی را دارا است به موازات این مسئله قابلیت ایجاد کردن گشتاورهای بسیار  بالایی را نیز داشته است و در مواردی که نیاز به گشتاور های بسیار بالا و کارکرد به صورت دائم کار بوده است، مانند دستگاه های میکسر و یا سیستم های محرک خطی در جرثقیل  سقفی چند کاره انتخابی هوشمندانه خواهد بود .گیربکس های آویز مانند گیربکس های هلیکال ساختار چرخ دنده هایی با امتداد پروفیل مورب نسبت به امتداد شفت را دارا هستند تنها تفاوتی که دارا می باشند در این می باشد که دارای ساختار چند محوری به صورت موازی هستند. این نوع از جعبه دنده ها به دلیل اینکه دراای حجم بسیار بالایی از روغن به صورت دائمی دارای ظرفیت حرارتی بسیار بالایی نسبت به سایر جعبه دنده های هلیکال می باشند که در این صورت خود باعث بالا رفتن عمر کارکرد گیربکس و عدم تخریب زود هنگام دنده ها دارا است.

  • انواع گیربکسگیربکس کرانویل پینیون (Crown Wheel Pinion Gearbox)

گیربکس های کرانویل تشکیل شده می باشند از تعدادی چرخدنده هلیکال و دو چرخدنده که این توانایی را دارد که انتقال گشتاور در زاویه 90 درجه را ایجاد می نمایند. به  انتقال نیرو  متعامد و غیر متعامد و متنافر نیاز به سیستم درگیری دنده ها در دو سطح مورب را دارند که بوسیله ی چرخ دنده  و گیربکس مخروطی مارپیچ تامین می شوند. در گیری پروفیل دنده های مخروطی مارپیچ به صورت همرمان می باشند و عملکرد بسیار نرمی نسبت به دنده های مخروطی بسیار ساده را دارا هستند  و می توانند گشتاورهای بسیار  بالاتری را بدون ضربه و صدا به نرمی منتقل کنند.

  • گیربکس خورشیدی (Planetary Gearbox)

در حال حاضر  در صنایع سبک و سنگین برای کاهش دادن و یا افزایش دور در صورت بالا بودن نسبت تبدیل و توان  بالا در فضا هایی بسیار  محدود و راندمان بسیار بالای گیربکس، از گیربکس خورشیدی استفاده ی بسیار فراوانی می شوند. چرخ دنده های خوشیدی با قابلیت استفاده در دورهای بالا و توان های بالا یکی از پرکاربرد ترین چرخ دنده ها در صنایع می باشند  این نوع چرخدنده ها در دو نوع تک استیج و یا چند استیج تولید و عرضه می گردند.

پیشنهاد داغ مطالعه در مقاله انواع گیربکس : تعمیر گبربکس کتابی در اصفهان

انواع گیربکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست