انواع گیربکس حلزونی

انواع گیربکس حلزونی

گیربکس ها انواع بسیار مختلفی دارند که گیربکس حلزونی یکی از این گونه ها می باشد، در این مقاله به بررسی انواع گیربکس های حلزونی می پردازیم:

گیربکس حلزونی باور سری BS

یکی از انواع گیربکس های حلزونی، گیربکس باور سری می باشد. موتور گیربکس حلزونی باور  از  دو دنده اصلی ماردون و چرخ دنده بشقابی تشکیل شده  است و به لحاظ اقتصادی و نرخ پولی  بسیار مقرون به صرفه می باشد. جالب است بدانید الکترو گیربکس حلزونی Bauer دارای ویژگی های بسیار خاص و منحصر بفردی همانند کوچکترین سایز هالو شافت است، هچنین موتور گیربکس حلزونی Bauer همچنین دارای زاویه خروجی 90 درجه در بین سازه های دیگر گیربکس حلزونی است.

اطلاعات فنی گیربکس حلزونی Bauer سری BS: دربرخی از گیربکس ها تعویض دنده ها اصلا ممکن نیست اما در  گیربکس حلزونی، دنده برنجی تعویض شده  و عمر آن بسیار محدود بوده است. موتورگیربکس حلزونی Bauer خاصیت عدم برگشت پذیری بسیار زیادی دارد که موجب منحصر به فرد بودن آن شده است. عدم برگشت پذیری یعنی به این معنی که اگر خروجی را قصد کنیم بچرخانیم، دنده ورودی آن اصلا نمی چرخد و نسبت تبدیل و توان ورودی خیلی پایین تری را در بر می گیرد. گیربکس حلزونی باور با استانداردهای آمریکای شمالی و استانداردهای بین المللی از جمله CSA, IEC, CE, NEMA کاملا مطابقت بسیار زیادی دارد و می تواند خارج از منزل یا در محیط های شرجی و مرطوب و پر گرد و خاک بدون هیچ گونه پوشش اضافی مورد استفاده ی همگان قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه مقاله راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی : تعمیر گیربکس حلزونی در اصفهانانواع گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی چینی (NMRV)

یکی دیگر از انواع گیربکس های حلزونی، گیربکس مکعبی بوده است که از یک پیچ حلزون یا ماردون فولادی، و یک چرخ حلزونی که عموما از جنس برنج و یا فسفر – برنز ساخته شده است ، را تشکیل می دهد. برای درک بهتر در گیربکس های حلزونی حرکت دوار پیچ حلزون بر روی چرخ حلزونی مسبب اصلی انتقال نیرو  است. اجزای بسیار  اصلی تشکیل دهنده این گیربکس حلزونی: پوسته، پیچ حلزونی، چرخ حلزونی، بیرینگ ها، سیل ها و آب بند، شفت یا هالو شفت ورودی و خروجی است. با توجه بسیار دقیق به مکانیزم گیربکس حلزونی، این گیربکس ها توانایی این را دارند با نسبت های دوری بسیار بالایی تولید شوند.  در گیربکس های حلزونی، حرکت پیچ حلزونی بر روی چرخ حلزون  امکانپذیر می باشد به راحتی و آسانی ، اما چرخ حلزون اصلا نمی تواند سبب گردش پیچ حلزون بشود که به این ویژگی اصطلاحا، عدم برگشت پذیری گیربکس نام داده اند. قابلیت عدم برگشت پذیری در گیربکس های حلزونی مسبب این شده است که این گیربکس یکی از بهترین و مناسب ترین انواع گیربکس حلزونی در بالابر ها باشد.

مزایا و معایب گیربکس حلزونی یا مکعبی چینی: گیربکس های حلزونی چینی با توجه به ورودی فلنج بسیار استاندارد به آسانی قابل کوپل به الکتروموتورهای فلنج دار B14 و B5 هستند. بدانید این گیربکس به دلیل بهره گیری از مکانیزم پیچ حلزونی و تماس بسیار مداوم پیچ حلزون و چرخ حلزون و عدم وجود هیچ ضربه ای که در نظر بگیرید، دارای راه اندازی بسیار پنبه ای نرم، بدون لرزش و کم صدا می باشد. این گیربکس به علت قابلیت “عدم برگشت پذیری”، برای نصب بر روی تجهیزات و سازه هایی که گشتاور خنثی را در بر نمی گیرند، گزینه ی بسیار مناسبی بوده اند. سایزهای بسیار  متنوع و نسبت های تبدیل بسیار فراوانی که  این گیربکس ها دارد  مسبب این  شده ایست که طیف بسیار وسیعی از نیاز صنعتی و کارگاهی را رفع می نماید. مرکب نمودن این گیربکس حلزونی چینی تنها و فقط  با استفاده از واسطه هایی  مناسب امکان پذیر بوده است و به آسانی قابل انجام می باشد. علیرغم مزایای این گیربکس ها، گیربکس حلزونی چینی دارای معایبی مانند: مصرفی بودن گیربکس، بسیار محدود بودن توان قابل تحمل گیربکس (تا 11 کیلووات) و وجود لقی بسیار  بالا بین دنده های گیربکس است.

گیربکس حلزونی Transtecno

یکی دیگر از انواع گیربکس حلزونی که از طراحی مدولاریته درجه بسیار بالایی برخوردار بوده است دارای طیف بسیار گسترده ای از ورودی و خروجی است. این نوع از گیربکس ها تشکیل شده است  از یک ماردون فولادی که سخت کاری پیوسته شده است و سنگ خورده و یک چرخ دنده حلزونی از جنس برنز می باشد. گیربکس حلزونی Transtecno حرکت سینماتیکی خود را از این دو قطعه ای که می گوییم تامین می کند.

گیربکس حلزونی به دلیل ساختار و زاویه خروجی که دارد و متعامد بودن کاربری بسیار فراوانی که داشته است و به دلیل اینکه  کارکرد بسیار نرم در سیستم های بالابر و همچنین آسانسورها که به ایجاد گشتاور و راه اندازی بسیار پنبه ای نرم نیازمند است قابل استفاده می باشد و کاربرد فراوانی را در بر می گیرد. این مدل گیربکس در کانوایرها و سیستم های انتقال مواد بسیار کوچک نظیر کارخانه های کاشی و سرامیک نیز کاربرد بسیار فراوانی داشته است. از مزایای بسیار مهم و منحصر به فرد این گیربکس قابلیت نصب در هشت حالت متفاوت بوده است که موجب استفاده ی بسیار راحت از آن می شود. مزیت مهم دیگر  که به آن اشاره می کنیم تعمیر و نگهداری بسیار  آسان آن می باشد. گیربکس حلزونی خاصیت عدم برگشت پذیری در نسبت های تبدیل بالای 30  را دارا  است.

گیربکس حلزونی Hydromec

گونه ای دیگر از انواع گیربکس های حلزونی، گیربکس حلزونی ایتالیایی هیدرومک در دو مدل گرد و مکعبی (سری Q) ) می باشد و خروجی آن 90 درجه بوده است. گیربکس حلزونی هیدرومک در تیپ های بسیار مختلف و نسبت های بسیار متنوع و خیلی قیمت بسیار مناسب موجود است د و قابلیت نصب در انواع موقعیت های بسیار مختلفی  را دارا است. گیربکس حلزونی هیدرومک Hydromec در انواع خروجی شافت، خروجی فلنج و ورودی شافت، پایه دار و نصب توسط بازوی گشتاور و خروجی شرینک دیسک (Shrink disc)  تولید می گردد.

انواع گیربکس حلزونی

برخی از ویژگی گیربکس حلزونی Hydromec عبارت است از:

  • پوسته آلومینیومی یکپارچه ای که دارد.
  • شافت ورودی و پیچ حلزون یکپارچه با آلیاژ فولادی را دارا است.
  • چرخ حلزون از جنس فسفر برنز می باشد.
  • فلنج ورودی و خروجی با سایز های استاندارد NEMA و IEC پیروی می کند.
  • بیرینگ با قابلیت تحمل بارهای محوری و جذب شوک های لحظه ای را متحمل می شود.
  • سیل و آب بندها با ظرفیت حرارتی بالایی را دارد.

گیربکس حلزونی Motovario

گیربکس حلزونی یا مکعبی موتوواریو که به نام سری VSF شناخته شده اند یکی از مهمترین انواع گیربکس حلزونی شناخته می شود که خوده این گیربکس  در انواع بسیار مختلفی   ارائه می گردد:

  • گیربکس حلزونی موتوواریو NMRX – SWX – SWFX: گیربکس حلزونی محیط تهاجمی
  • گیربکس حلزونی موتوواریو NMRV Power – NMRV – NRV Power – NRV – HW/NMRV Power – PC: گیربکس حلزونی ترکیبی و با یونیت قبل از مرحله کاهش
  • گیربکس حلزونی موتوواریو SW – ISW: گیربکس حلزونی و ترکیبی

گیربکس حلزونی موتوواریو با داشتن قابلیت عدم برگشت پذیری سیار بالا  و قیمت بسیار مناسبی که دارد کاربرد بسیار فراوانی در ساخت دستگاه های بسیار مختلف را مشمول می شود. گیربکس مکعبی موتوواریو قابلیت کوپل بسیار مستقیمی با الکتروموتور را نیز در بر می گیرد. سری های بسیار جدید گیربکس حلزونی (مکعبی) موتوواریو با نام Power در بازار تولید می شود و ارائه می گردد، که دارای طرح های اصلاح شده ی بسیار جدیدی، نسبت به گیربکس های قبلی می باشند.

مشخصات فنی گیربکس حلزونی موتوواریو (مکعبی)

این نوع گیربکس ها از دو چرخ دنده ماردون و دنده برنجی تشکیلمی شود و بر اساس شیب ماردون و زاویه دنده برنجی که دارد کار می کنند و بار از یک نقطه با حرکت بر سطح شیب دار ماردون میزان فشار را بسیار زیاد کم می کند. جنس ماردون این گیربکس ها فولادی بوده است و دنده برنجی آنها که در سطح دنده ای آنها با آلیاژی از فسفر، برنز بر کاهش سایش پوشیده می نماید. ورودی سری NMRV به صورت هالو شافت و سری NRV به صورت شافت است که سری NMRV قابلیت کوپل مستقیم با انواع الکتروموتورهای AC و DC و سروو موتور را دارا هستند.

گیربکس حلزونی بونفیلیولی

این گیربکس یکی از انواع گیربکس های حلزونی می باشد، گیربکس بونفیلیولی سری VF/W، طراحی بسیار هوشمندانه ای را  دارد و تولید با استفاده از بروزترین تکنولوژی و روش های نوین ساخت، از جمله ویژگی های این محصول شناخته شده است. گیربکس حلزونی Bonfiglioli مشمول: دو دنده اصلی ماردون و چرخ دنده بشقابیبوده  است. الکتروگیربکس حلزونی Bonfiglioli به لحاظ اقتصادی بسیار زیاد مقرون بصرفه بوده است و دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند داشتن کوچکترین سایز هالو شافت است. موتور گیربکس حلزونی Bonfiglioli زاویه خروجی 90 درجه را دارا است.

این نوع از گیربکس ها از یک ماردون فولادی بسیار قوی که سخت کاری پیوسته دارد و سنگ خورده و یک چرخ دنده حلزونی از جنس برنز ریخته گری را دارد تشکیل می شود. این گیربکس ها حرکت سینماتیکی خودش را از این دو قطعه تامین می نماید. گیربکس حلزونی بونفیلیولی به دلیل ساختاری که دارد، زاویه خروجی آنها و متعامد بودنشان دارای کاربرد های بسیار فراوانی بوده  است و به دلیل کارکرد بسیار نرم در سیستم های بالابر و همچنین آسانسورها که نیاز به ایجاد گشتاور و راه اندازی نرم بوده است بسیار مورد استفاده است.

لازم به ذکر است  این گیربکس ها در کانوایرها و سیستم های انتقال مواد کوچک نظیر کارخانه های کاشی و سرامیک کاربرد بسیار زیادی داشته است. یکی دیگر از مزایای منحصر به فرد این گیربکس ها قابلیت نصب در هشت حالت متفاوت بوده است که موجب استفاده آسان از این گیربکس شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست