افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی nmrv

افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی NMRV

در این مقاله به بررسی موضوع افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی nmrv پرداخته میشود. یک نمونه از انواع پرکاربرد گیربکس صنعتی، گیربکس حلزونی معروف به گیربکس نود درجه می باشد.گیربکس های مکعبی یا حلزونی از سری گیربکس های 2دنده ای اند که ورودی مارپیچشان فولادی  و دنده آن ها برنجی یا فسفر برنز با هاب داخلی چدنی دایره شکل، می باشد. عمل کاهش دور در ابعاد کوچک را فراهم می کنند و در گشتاورهای متوسط به پایین بصورت گسترده در صنعت بکار می رود.

بالا بودن راندمان گیربکس حلزونی، باعث می شود از آن در صنایع چاپ، دمنده ها، فولاد، نیرو و بندر، آسانسور، صنایع کود و صنایع خاکی، صنایع پلاستیک، نساجی، صنایع غذایی، نوار نقاله، کمپرسور، صنایع نفت و برش استفاده کنند.راندمان گیربکس حلزونی از لحاظ مدل و ابعاد می تواند متفاوت باشد.چرخ دنده های این مدل به صورت فزاینده ای بالا هستند و می توانند به جای چرخ دنده های انتقال قدرت استفاده گردند چون می توانند بارهای بزرگ تری را حمل کنند.

بیشتر بخوانید مقاله افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی nmrv : خرید گیربکس هلیکال 

افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی nmrv

اکنون به بررسی انواع گیربکس حلزونی برحسب صورت ظاهری و ورودی جهت اتصال به الکتروموتور خواهیم پرداخت:

 • گیربکس حلزونی گرد : VF در ورودی هالو شافت و فلنچ اتصال دارد که این امتیاز، باعث اتصال راحت تر به الکتروموتور می گردد. این نوع گیربکس در بالابر، تنور نانوایی و ماشین آلات کشاورزی کارایی دارد.
 • گیربکس حلزونی گرد : MVF این گیربکس حلزونی دایره ای به شافت دار و پایه دار مشهور است که کاربرد بسیار زیادی در نوار نقال ها دارد.
 • گیربکس حلزونی مکعبی : NMRV به گیربکس های حلزونی همراه با فلنچ NMRV می گوییم. بنابر سایز فلنچ به دو نوع؛ فلنچ کوچک یاB14  و فلنچ بزرگ یاB5  تقسیم می شوند که به صورت مستقیم به الکتروموتور متصل می شوند.
 • گیربکس حلزونی مکعبی : NRV گیربکس هایی که ورودی آن ها شافت است NRV نام دارند. در هنگام سفارش گیربکس ورودی شافت حلزونی، بر اساس کارایی مورد انتظار می توان گیربکس حلزونی 2 سر شافت را سفارش داد.

احتساب راندمان گیربکس حلزونی

برای رسیدن راندمان گيربکس حلزونی به بالای ۸۵% مجموعه ای از راهکار ها وجود دارد. راندمان آن نسبت گشتاور خروجی تقسیم بر حاصل ضرب گشتاور ورودی، تقسیم بر نسبت کلی دنده می باشد. چرخ دنده ها دندانه هایی دارند که زاویه ای دار نسبت به شفت هستند و همین موجب برخورد بیشتر از یک دندانه در زمان کارکرد می شود. در نتیجه چرخ دنده قادر است  بار بیشتری را متحمل شودو راندمان گیربکس حلزونی  افزایش می بابد. گیربکس حلزونی از هر گیربکس دیگری، کارایی بیشتری دارد.

گیربکس حلزونی بدلیل دنده هایی از جنس چرخ حلزون و پیج حلزون نسبت به سایر گیربکس ها راندمان پایین تری دارند. این راندمان ۰٫۷ است. البته این حالت شامل گیربکس حلزونی است که از 2 دنده تشکیل شده است مثل گیربکس های ایرانی و چینی و ایتالیایی. اما مدل آلمانی گیربکس ۴ دنده دارد که در دو دنده اولیه آن از نوع هلیکال و جنس فولاد آبکاری شده می باشد و جنس دنده حلزون (ماردون) و چرخ حلزون از فسفر برنز است. در این مدل ها راندمان گیربکس ها تا ۰٫۸۵ پیش بینی می شوند.

شیوه های افزایش بازده گیربکس حلزونی

یکی از نکات اساسی، موقعیت گیربکس و نحوه قرار گیری آن است بعبارتی دستگاه باید ثابت و محکم متصل شده باشد و بدون ارتعاش باشد چون لرزش حتی کوچک باعث افت راندمان و آسیب پذیر تر شدن آن می شوند. در گیربکس حلزونی مثل دیگر سیستم های مشابه لرزش سبب وارد شدن ضربه به دنده ها، موتور و پوسته می شوند که به آن ها گریپاژ کند. درصورتی که ارتعاشاتی در زمان کار کردن احساس کردید، از محدودکننده های گشتاور خروجی و کوپلینگ هیدرولیک و کلاچ اجتناب کنید. برای حذف لرزش از تکنیسین کمک بگیرید.

وضعیت شافت های گیربکس حلزونی

 • از هم محوری و تنظیم بودن شافت ورودی و خروجی اطمینان یابید. در صورتی که بخواهید در هالو شفت که تلرانس h7 دارد محور خروجی یا ورودی را قرار دهید تلاش کنید جهت قرار دادن درست و نادرست آن به گیربکس حلزونی صدمه نزنید و از تلرانس h6 استفاده نمایید.
 • جازدن صحیح و روانی تلرانس در خارها باعث خوب کارنمودن گیربکس می شود و صدا و نویز اضافه را جلوگیری می کند در واقع اگر این مورد رعایت نگردد صدای بلند و آزار دهنده ای شنیده می شود.
 • عدم نبستن موتور به شاسی عامل دیگری است چون باعث منحرف شدن محور و شافت موتور می گردد که خود دیگر مشکلات مثل :آسیب به بلرینگ های گیربکس و گرم شدن بیرینگها، شکست شافت ورودی، روغن ریزی کاسه نمد و نویز فراوان را در پی خواهد داشت. جهت جلوگیری بسته شدن گیربکس حلزونی به شاسی حتما تراز دقیقی انجام شود و محل آن بسیار محکم و دارای ثبات باشد. اگر می خواهید با کوپلینگ کردن یک الکتروموتور را وصل کنید الزاما شافت دو دستگاه در یک محور قرار گیرد.

  بیشتر بخوانید مقاله افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی nmrv : خرید گبربکس کتابی در اصفهان

افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی nmrv

 • روغن کاری گیربکس حلزونی

اگر گیربکس برای مدت زمان زیادی کار نمی کند بهتر است محفظه روغن را پر کنید. بعد از مدتی که از روغن ریزی می گذرد مثلا پانصد هزار تا، سطح و کیفیت روغن را بازبینی کنید و در صورت نیاز برای افزایش بازده گیربکس حلزونی و      نگه داری بهتر از دنده ها روغن را عوض نمایید. در سیستم هایی که در فضای سرد و با آب کار می کنند و احتمال یخ زدگی هست، قبل از شروع کارگیربکس از روان بودن کامل دستگاه و روفن آن اطلاع یابید.

 • نکته قابل توجه این است که شما در صورت ایجاد هر تغییر ساختاری و سوراخ کردن بدنه و…گارانتی را نقض کرده اید.
 • هنگام گریس کاری باید ابتدا محل اتصال شاسی نصب و پایه گیربکس را بدون غبار و تمیز نمایید و بعد گریس کاری را شروع کنید تا از زنگ زدن شاسی جلوگیری شود و سبب افزایش طول عمر و روانتر شدن دستگاه شود. بعد از خرید گیربکس نو روغن آن را ببینید چون بسیاری از مدل ها با با تگ و فاقد روغن فروخته می شوند.
 • انتخاب روغن ویژه و با ویسکوزیته استاندارد گیربکس، شرط سلامت و بازده بالای گیربکس حلزونی است. روان کار را بعد از هر 3500 ساعت و یا 4000 ساعت کار تعویض می کنند اما این بسته به نظر تکنیسین دارد.
 • سیستم تازه خریداری شده را در ساعات اولیه کار مابین 50 تا 70 فشاری که می تواند دوام آورد را به آن وارد کنید و پس از چهارصد ساعت کار فشار را به بالاترین حد برسانید. برای حداکثر راندمان پس از 48 ساعت کار اولیه روغن را کامل خالی کنید و روغن جدید را در دستگاه بریزید اینکار برای تخلیه براده ها انجام می شود از آسیب دیدن برینگ جلوگیری می کند.
 • در بعضی از دستگاه ها جهت انتقال نیرو از تسمه استفاده می کنند. این تسمه باید در موقعیت استاندارد باشد تا بالاترین بازده را داشته باشد. بازبینی و تعویض آن هم از آسیب به دستگاه جلوگیری می کند و هم راندمان را افزایش می دهد. گاهی بعد از نصب اقدام به رنگ کردن دستگاه می کنند. در فرایند رنگ کردن باید در نظر داشته باشید که رنگ کردن کاسته نمد امری پرهیز کنید.
 • مدل : W63
 • جنس : آلومینیوم
 • سایر ویژگی ها : جنس بدنه: آلومینیوم
 • سایر ویژگی ها : جنس چرخ دنده: برنجی
 • سایر ویژگی ها : ماکزیمم سرعت ورودی: نامی 1400rpm – لحظه ای 1500rpm
 • سایر ویژگی ها : ماکزیمم گشتاور خروجی: نامی 120N.m
 • سایر ویژگی ها : نوع فلنج ورودی: P80 B14
 • گارانتی : گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا
 • گیربکس حلزونی NMRV مدل W63 فلنج P80 B14 نسبت تبدیل 100:1 بر

بیشتر بخوانید مقاله افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی nmrv : خرید گیربکس حلزونی 

افزایش راندمان کاربری با گیربکس حلزونی nmrv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست